T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Haberler  >>   Haberler

 CİDE; KASTAMONU AHŞAP FUARINA DAMGASINI VURDU
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

    Kastamonu Valiliği öncülüğünde bu yıl ilki gerçekleştirilen Kastamonu Ahşap Fuarı açılışı, 08.09.2011 tarihinde İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim ŞAHİN tarafından gerçekleştirildi. 
        Kastamonu Barutçuoğlu AVM alanında standlar halinde yaklaşık 50 firmanın ürünlerinin yer alarak sergilendiği Kastamonu Ahşap Fuarı 08-11 Eylül 2011 tarihleri arasında 4 gün süreyle açık kaldı.     Açılış konuşmasında Valimiz Sayın Erdoğan BEKTAŞ özetle Kastamonu’nun kendi dinamikleriyle ayağa kalkması için emek harcadıklarından, Kastamonu’nun temel potansiyeli orman varlığı, ahşap ustalığı ve ahşap işçiliğini derleyip toparlayarak Kastamonu’nun ahşap potansiyelini, ahşap ağırlığını, ahşap hususundaki ustalığını gün yüzüne çıkarmak amacı ile başta oda başkanı, el sanatları merkezi müdürü ve ustaları, hocaları ve Vali Yardımcısı arkadaşlarla görüşmeleri sonucunda bir fuar düzenleme kararı aldıklarından ve bu fuarın Kastamonu ekonomisine bir ivme getirmesi, bir başlangıç oluşturması hedefiyle yola koyulduklarından bahsetmiştir.

Bununla birlikte iş adamlarımızın, ahşap konusundaki işletme sahiplerinin kendisini kırmayarak Vilayetin dört bir yanından kaşıktan kayığa kadar, mobilyadan suntaya kadar, kapıdan mutfak mobilyasına kadar neleri varsa buraya topladıklarını belirterek, emek veren bütün işletme sahiplerine teşekkür etmiş, yollarının açık olmasını, onların uğurlu elleriyle açacakları Ahşap Fuarı’nın Kastamonu ekonomi tarihinde önemli bir başlangıç olması dileğini sunarak konuşmasını bitirmiştir. 
    İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim ŞAHİN ise halkı selamlayarak konuşmasına başlamış olup fuarda katkısı olan Kastamonu Valisi başta olmak üzere herkese teşekkür etmiştir. Sayın Bakanımız konuşmasında; ”İnsanımız hızla ve büyük bir ekseriyetle modern hayata ve modern şehirlere doğru giderken diğer Anadolu şehirlerimizin insanı gibi tekrar doğasına dönmek için geri dönüşü başlattı.
    

    Ahşap fuarı her yerde olabilir ama Kastamonu da olmasının da son derece haklı gerekçeleri var. Gerekçelerin ötesinde belki de mecburiyetleri var, zorunlulukları var. İşte Valiliğimizin bu çalışması bu çabası o zorunluluğun hissedilişi, fark edilişinin bir sonucu bir neticesidir.  Kastamonu’muzun yarını bugünden daha şen ve daha sevimli olacak, daha aranır bir Kastamonu, gelinir bir Kastamonu’yu inşallah hep birlikte yaşayacağız diyorum tekrar ahşap fuarımızın hayırlı olması dileğiyle hepinize en derin sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum hayırlı olsun” dedi. 


 

 


    
 
   Konuşmaların ardından Ahşap Fuarı'nın açılışı kurdele kesilmesiyle yapıldı.


    Açılış sonrası Sayın Bakanımız, Cide Gemi Modelcileri ve Yöresel Ahşap El Sanatları Derneği Standını ziyaret ederek, gemi modelleri ve ahşap el sanatları ile ilgili çok detaylı bilgiler aldı. Stant da Cide Belediye Başkanı Sayın Nejdet DEMİR Sayın Bakanımıza ilçemizin yöresel el sanatları ile ilgili çeşitli hediyeler sundu.    Kısa adı KASİAD olan Kastamonu Sanayici ve İş adamları Derneği Yönetimi ve üyeleri de Ahşap Fuarını ziyaret etti. KASİAD Genel Başkanı aynı zamanda hemşerimiz olan ve daha önce sitemizde duyurusunu yapmış olduğumuz Üç Boyutlu Şekillendirme (Yöresel Hediyelik Eşya Projesi) Kursunun açılmasında katkısını bizlerden esirgemeyen  Sayın Ayhan ASLAN Cide Standımıza çok büyük bir ilgi gösterdi. Dernek Başkanı Mustafa YILDIRIM ile yaptığı sohbette bölgemize büyük bir yatırım yapacaklarının müjdesini verdi. İlçemizin tanıtımı için Cide Gemi Modelcileri ve Yöresel Ahşap El Sanatları Derneği’nin bu faaliyetlerinden memnuniyetlerini dile getirdi.    İlçemiz Baldeniz Yat Tersanesi’nde üretilen Saltanat Kayığı Kastamonu Ahşap Fuarı’nın yüzü oldu. Binlerce misafir Saltanat Kayığı önünde hatıra fotoğrafı çektirerek beğenilerini dile getirdiler.

İlçemizi temsilen katılımcı kuruluşlar;

        Cide Gemi Modelcileri ve Yöresel Ahşap El Sanatları Derneği

        Baldeniz Yat Tersanesi

        Çetinkaya Mobilya

        Zengin Mobilya    Derneğimiz adına emeği geçen Mustafa YILDIRIM’a, eser sahipleri Çağatay DOĞRAMACI, Fuat Yıldırım, Muhsin ŞEREN, Mustafa ÇAKIR, Zeki BASANCI, İlçe Müftüsü Mustafa YAVUZ, Tahsin DAĞLI, Muzaffer ATALAY ve Metin IŞIK’a ilçemizin tanıtımında gösterdikleri başarılarından ötürü tebrik ediyoruz.


    Ahşap Fuarı’nın bitiminde Valimiz Sayın Erdoğan BEKTAŞ tüm katılımcılara bir akşam yemeği tertip ederek, katılım belgelerini vermiştir. Yemek sonunda yapmış olduğu konuşmasında;  “Küllerin altında demek ki korlar varmış ki, üfleyince varlık ortaya çıktı, bu var olmasaydı biz bunu başaramazdık. Bu varlık nedir? Varlık sizlerin üretimden gelen gücünüz, sizlerin usta elleriniz, sizlerin sanatkar yapınız” cümleleri dikkat çekmiştir.


 

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu içerik toplam 637.937 kez gösterildi, Site toplam 1.170.625 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 18 kişi geziyor.

T.C. CİDE KAYMAKAMLIĞI 2010
Derleyen:Nurhayat KAPLAN Kaymakamlık: fatih.demir@icisleri.gov.tr Tel: 0366 866 11 99